Historia chóru "Con fuoco":

Idea powstania chóru przy parafii p.w. Św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu istniała już od 1999 roku. Jednak brak odzewu ze strony parafian, czy może brak takiego zapotrzebowania w lokalnym środowisku, sprawiły, że mimo wysiłków księdza proboszcza Stanisława Śmigasiewicza oraz organisty Andrzeja Sochockiego, przez szereg lat nie udało się stworzyć chóru.

Inauguracja działalności chóru miała miejsce na koncercie kolęd 19 stycznia 2003 roku. Podczas tego koncertu wystąpił piętnastoosobowy chór oraz orkiestra parafialna, którzy wspólnie wykonali pięć kolęd. Następnym występem zespołu był koncert czerwcowy… i tak to się zaczęło.

Chór Parafii w Józefosławiu jest chórem mieszanym, czterogłosowym. Próby chóru odbywają się zwykle w każdą niedzielę po mszy świętej wieczornej, o godzinie 19:10. Wszystkich członków chóru łączy zamiłowanie do wspólnego śpiewu oraz chęć do podnoszenia umiejętności artystycznych.

Głównym celem działalności zespołu jest uświetnianie uroczystości kościelnych i wszelkich ważnych wydarze w parafii w Józefosławiu. Chór ma na swoim koncie liczne koncerty, szczególnie w zaprzyjaźnionej parafii Św. Anny w Piasecznie, udział w Mszy za Ojczyznę transmitowanej przez radio z Jasnej Góry w marcu 2004 roku, nagranie dla TVP w tym samym roku. Zespół współpracował z Wyższą Szkołą Teatralną, a także z Teatrem Equus, co zaowocowało cyklem spektakli poświęconych Janowi Pawłowi II w 2007 roku. W 2008 roku zespół uczestniczył w Jubileuszowym Koncercie Symfonicznym w Józefosławiu, śpiewając Mszę G-Dur F. Schuberta, oraz brał udział w Międzynarodowych Festiwalach „Musica Classica”, organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Klasycznej „Con fuoco”, wykonując wraz z solistami i orkiestrą następujące dzieła:

  • w I edycji Festiwalu (w roku 2009) „Missa brevis” W. A. Mozarta
  • w II edycji Festiwalu (w roku 2010) „Glorię” A. Vivaldiego
  • w III edycji Festiwalu (w roku 2011) „Missa Criolla” A. Ramireza
  • w V edycji Festiwalu (w roku 2013) dając koncert o tematyce maryjnej
  • w VI edycji Festiwalu (w roku 2014) pieśni religijne w opracowaniach koncertowych
  • w VIII edycji Festiwalu (w roku 2016) oratorium " Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" R. Grudnia

W roku 2013 chór z pomocą finansową Parafii w Józefosławiu, wydał swoją pierwszą płytę - z kolędami, zawierającą utwory tak polskie, jak zagraniczne, z różnych epok i stylów. W maju 2014 zespół wziął udział w uroczystej mszy świętej na rynku w Piasecznie, będącej dziękczynieniem za dar pontyfikatu i kanonizacji Jana Pawła II.

W swoim repertuarze zespół ma wiele utworów, od renesansu po współczesność, takich kompozytorów, jak Mikołaj Gomółka, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeusz Mozart, Luigi Cherubini, Anton Bruckner, Zoltan Kodlay, John Rutter, Marian Sawa, Romuald Twardowski, a oprócz muzyki sakralnej, zespół wykonuje także muzykę rozrywkową w opracowaniach chóralnych.

Od maja 2007 roku, chór nazywa się „Con fuoco” i występuje w jednolitych, niebiesko-złotych strojach, ufundowanych przez Parafię w Józefosławiu. W styczniu 2008 roku chór zdobył Srebrne Pasmo na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. W roku 2011 chór wywalczył pierwsze miejsce na III Mazowieckim Festiwalu Pieśni Sakralnej. W roku 2014 - pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej "Sacrosong" w Otwocku. W roku 2015 chór wziął udział w kolejnej edycji Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej "Sacrosong", zajmując w nim również pierwsze miejsce. Osiągając coraz większe sukcesy, chór przyciąga w swoje szeregi osoby lubiące śpiewać i wspólnie spędzać czas.

Stronę odwiedzono już 150171 razy.
Created by Piotr Mickiewicz © 2012